Publiceringsdatum: 2026-10-14
Funderar du på att söka jobb inom hälso- och sjukvård? REGION DALARNA söker just nu efter en fysioterapeut/sjukgymnast och du kan vara den de letar efter. REGION DALARNA söker en medarbetare på heltid som vill arbeta tills vidare. Kan det vara du?
Avesta är platsen där denna position är ledig. REGION DALARNA har just nu ett ledigt jobb som fysioterapeut/sjukgymnast. Du har fortfarande tid att söka jobbet som fysioterapeut/sjukgymnast hos REGION DALARNA om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är söndag den första november 2026.
Hos oss i Region Dalarna får du ett meningsfullt arbete där du kan göra skillnad. Tillsammans arbetar vi för ett hållbart Dalarna med utvecklingskraft i länets alla delar.
Om verksamhetenAvesta Lasarett - Kliniken för Akut, Medicin, Geriatrik och Rehabilitering söker nu ytterligare en fysioterapeut. Vill du arbeta i en miljö där din kompetens verkligen gör skillnad?
Hos oss får du en varierad och utvecklande vardag med fokus på teamarbete, patientnära insatser och möjlighet att påverka både din roll och verksamheten. Fysioterapeuterna hos oss arbetar inom ett brett fält med både öppenvård och slutenvård vid olika delar av klinikens mottagningar och vårdavdelningar, såsom specialiserad rehabilitering inom geriatrik, medicin, akutmottagning och palliativ vård i hemmet.
Just nu behöver vi komplettera vår enhet med ytterligare en fysioterapeut.
Arbetet är varierat och du får möjlighet att använda din kompetens för att bidra till patientens rehabiliteringsprocess i nära samverkan med övriga teamet och yrkeskollegor.
Vi erbjuder:
Som fysioterapeut hos oss får du en spännande och varierad tjänst där du arbetar kliniskt med patienter både inom öppenvård och slutenvård. Du blir en del av ett engagerat team som ansvarar för den specialiserade rehabiliteringen inom områden som neurologi, andning och cirkulation, ortopedi, geriatrik samt palliativ vård.
Hos oss får du möjlighet att:
Vi söker dig som är nyfiken, samarbetsinriktad och vill vara med och utveckla vår specialiserade fysioterapeutiska vård. Här får du möjlighet att växa i din yrkesroll och göra verklig skillnad för våra patienter.
Är du Fysioterapeut under utbildning i termin 6 är även du välkommen med din ansökan.
KvalifikationerKrav:
Personliga egenskaper:
Vi ser gärna att du har ett brinnande intresse för fysioterapi och en nyfikenhet att lära dig nya saker. Du förväntas ha god förmåga att samarbeta, att kunna arbeta självständigt men också i grupp.
Meriterande:
Fackförbund - Region Dalarna
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | REGION DALARNA |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 2321000180 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Fysioterapeut/Sjukgymnast |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
REGION DALARNA söker en person till denna tjänst som fysioterapeut/sjukgymnast med placerings i Avesta. Om det låter intressant att arbeta som fysioterapeut/sjukgymnast hos REGION DALARNA skickar du in din ansökan senast 2026-11-01.
Källa: Arbetsförmedlingen